Czytanie jest wspaniałym sposobem na spędzanie czasu. Nie tylko angażuje nas w przeżywanie niesamowitych historii, lecz również pozwala na poszerzenie horyzontów myślowych, ubogacenie używanego języka i pogłębienie swojej wiedzy. Dlatego warto czytać zawsze i wszędzie. Czy jednak należy iść z prądem nowoczesności i czytać książki na tablecie?

Za co kochamy zwykłe książki?

Zanim odniesiemy się do problemu zawartego we wstępie tekstu, odpowiedzmy sobie na pytanie, za co kochamy książki tradycyjne. Na pewno wiele osób skłania się ku kupowaniu papierowych tomów ze względu na ich estetyczne okładki, w szczególności te twarde. Niektóre wydawnictwa, wypuszczając książki na rynek, tworzą prawdziwe dzieła sztuki. Sam fakt trzymania takiego cuda w rękach jest bardzo przyjemny. Co więcej, woluminy często posiadają swój niepowtarzalny zapach, tworzący połączenie aromatu papieru i farby drukarskiej. Ponadto karty książki również mogą być małymi dziełami sztuki. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, by zamieszczać na nich ryciny, zdobienia, inicjały czy tekst zapisywany fantazyjną czcionką.

Czy zerwanie z tradycją musi skończyć się źle?

Jeśli zatem chcecie zacząć czytać książki na tablecie, to musicie przygotować się na to, że w jego trakcie nie zetkniecie się z żadnym z wymienionych powyżej punktów! Ktoś zatem powie: po co zatem czytać książki na ekranie, skoro przyjemność z tego jest żadna? Nie bądźmy jednak aż tacy radykalni! Po pierwsze, tablet może mieścić w sobie dziesiątki przeróżnych tomów. Gdy zabieramy ze sobą tradycyjne książki, zazwyczaj bierzemy do plecaka lub torby jedną, może dwie. Bo przecież zwykłe woluminy są ciężkie i zajmują sporo miejsca. A tablet jest lekki, niewielki i poręczny. Jeśli zatem wybieramy się w wielodniową podróż, bierzmy ze sobą tablet. Dzięki temu, dziesiątki historii zgromadzonych na dysku twardym, zawsze będą pod naszą ręką!

Co wybrać?

Pamiętajmy również o tym, że w sklepach nie mamy dostępu do wszystkich książek świata. Poza tym – jak wiemy – tradycyjne woluminy do tanich nie należą. Gdy czytamy na tablecie, mamy dostęp do niezliczonej ilości tytułów dostępnych w formacie PDF. Do tego dochodzą krążące po internecie zdjęcia lub kserówki, które od biedy również można przeczytać. W większości są one bezpłatne. W tej sytuacji wybór jest zatem prosty: jeśli czytasz dużo i nie masz pieniędzy na ciągłe kupowanie książek – wybierz tablet! Jeżeli jednak zależy Ci na tej całej romantycznej otoczce czytania, to sięgnij po zwykłą papierową książkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*