O morsowaniu mówi się bardzo dużo w porze zimowej, gdy większość osób nie wyobraża sobie kąpieli na świeżym powietrzu, w zimnej wodzie. Tymczasem warto zastanowić się, co daje morsowanie? Natomiast zanim po raz pierwszy zanurzymy się w wodzie, dobrze jest też wiedzieć, jak się do niego odpowiednio przygotować.

Morsowanie dla odważnych?

Morsowanie to nic innego, jak zanurzenie się w zimnej wodzie, najczęściej wtedy, gdy temperatura na zewnątrz nie sprzyja kąpielom. Co ważne, w morsowaniu nie chodzi o to, aby spędzić pod wodą kilkadziesiąt, a nawet kilka minut – początkujące osoby zanurzają się jedynie na kilka sekund. Z czasem można morsować nieco dłużej, jednak wszystko zależy od możliwości i wydolności naszego organizmu. Wbrew pozorom morsowanie nie jest zarezerwowane wyłącznie dla osób odważnych, którym marzą się ekstremalne przeżycia. Coraz częściej na zimne kąpiele decydują się osoby, które chcą poprawić wydolność swojego organizmu, a także zwiększyć odporność.

Co daje morsowanie?

Przejdźmy do pytania, które zdaje sobie większość osób, a więc co daje morsowanie (https://tricentre.pl/Jakie-zalety-ma-morsowanie-i-jakie-akcesoria-wybrac-blog-pol-1640232881.html)? Najczęściej mówi się o nim w kontekście hartowania organizmu, który staje się bardziej odporny na działanie czynników chorobotwórczych. Morsujący rzadziej się przeziębiają, niestraszne im także drobne infekcje, które są charakterystyczne dla okresu jesienno-zimowego. Co więcej, morsowanie może poprawić krążenie oraz kondycję skóry. Istotna jest również zdolność do szybszej regeneracji organizmu, na przykład po przebytej chorobie. Należy jednak pamiętać, że aby w pełni czerpać z morsowania, musimy przestrzegać konkretnych zasad. Nie można zanurzać się na zbyt długo, ani tym bardziej wystawiać swojego organizmu na próbę. Wręcz przeciwnie – powinniśmy się w niego wsłuchać, aby wiedzieć, kiedy wynurzyć się z wody.

Jak się przygotować do morsowania?

W kontekście przygotowań do morsowania, należy zaopatrzyć się w odpowiedni strój. Powinniśmy przede wszystkim zakupić odpowiedniej jakości skarpety oraz buty (elementy te można stosować zamiennie). Konieczne jest również dobranie odpowiednich rękawiczek oraz bielizny, która musi idealnie pasować na nas pod kątem rozmiaru. Bardzo istotne jest też, poza wybraniem odpowiedniego stroju, właściwe nastawienie się. Nie należy bać się zimnej wody – wręcz przeciwnie, warto odganiać od siebie strach związany z zanurzeniem się w niej. Przed wejściem do wody powinniśmy zjeść energetyczny posiłek, można również wziąć letni prysznic. Ważne, aby na brzegu czekał na nas ktoś, kto w razie potrzeby – omdlenia bądź skurczu – udzieli nam pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*