Zakupy dokonywane w sieci stają się w naszym kraju coraz bardziej popularne. Zamawiamy coraz więcej, ale część towaru później zwracamy. Nieodpowiedni rozmiar obuwia, mebel, który nie spełnia swojej funkcji, zbyt pochopna decyzja – to naturalna specyfika zakupów internetowych. W jaki sposób dokonać skutecznego zwrotu towaru do sklepu internetowego?

Prawo konsumenta, czyli sojusznik kupujących w sieci

Interesy kupujących przez internet są w Polsce całkiem dobrze zabezpieczone prawnie. Nie licząc niektórych racjonalnych wyjątków, klienci mają aż 14 dni, aby dokonać zwrotu swoich zakupów. Czas ten wydłuża się nawet do roku, jeśli klient nie został poinformowany przez sprzedawcę o możliwości zwrócenia towaru. Okres 14 dni nalicza się nie od momentu dokonania zakupu, ale od dnia dostawy.

Zwrot poprzedzony odstąpieniem od umowy

W praktyce kupujący mają jeszcze więcej czasu na skuteczny zwrot. Precyzując: po dwóch tygodniach upływa okres, w którym klient sklepu internetowego może odstąpić od umowy dotyczącej zakupu, zawartej na odległość. Wystarczy przygotować specjalne oświadczenie i wysłać je do sprzedawcy, na przykład drogą mailową. Rzeczywisty zwrot towaru musi się natomiast dokonać w ciągu kolejnych 14 dni od czasu formalnej rezygnacji.

Wysyłka zwracanego towaru

Klienci sklepów internetowych mogą liczyć nie tylko na zwrot kwoty, za jaką zakupili za towar, ale także kosztów przesyłki. Sprzedawca jest jednak zobowiązany zwrócić wyłącznie równowartość najtańszego oferowanego sposobu wysyłki towaru, niezależnie od tego, którą opcję wybrał konsument. Polityka cenowa w tym zakresie to indywidualna kwestia e-sklepu. Niektóre spośród nich dopuszczają zupełnie darmowy zwrot.

Zwrotu towaru należy dokonać za pośrednictwem kuriera, natomiast aby uzyskać najniższą możliwą cenę, warto skorzystać z usług internetowego brokera, takiego jak Sendit. Po wypełnieniu krótkiego formularza na stronie internetowej ukazują się oferty wiodących przewoźników. W tym przypadku najczęściej klient wybierze po prostu najtańszą z opcji, których ceny nierzadko są sporo niższe od regularnych. Teraz wystarczy jedynie wydrukować list przewozowy i oczekiwać na przybycie kuriera. Tak wygodna procedura zwrotu zdecydowanie zachęca do jeszcze częstszego kupowania przez internet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*