Czytniki elektroniczne to w obecnych czasach jeden z najwygodniejszych sposobów czytania książek – nie tylko możemy w nich pomieścić wiele interesujących nas pozycji, które będą czekały w kolejce na przeczytanie, ale również także lepiej zadbać o swój wzrok. Bardziej zaawansowane modele mogą nawet łączyć nas z Internetem. Najważniejsze jednak, aby wybrać model, który najlepiej będzie trafiał w nasze potrzeby.

Wielkość ekranu

Jedną z najważniejszych kwestii, na jaką należy zwrócić uwagę przy wyborze czytnika do książek, jest wielkość ekranu. Od tego zależy między innymi, jakie pozycje będziemy mogli wygodnie czytać. Wielkość ekranu w e-bookach zaczyna się od 6 cali. Taki czytnik przeznaczony jest przede wszystkim do czytania prozy i poezji, a przy tym jest bardzo wygodny i poręczny – można używać go zarówno w domu, jak i poza nim, np. w autobusie. Jednak nie sprawdzi się on w przypadku większych książek, np. beletrystyki czy literatury naukowej – wtedy lepszy będzie e-book ośmiocalowy.

Im większy ekran, tym bardziej uniwersalny i umożliwia sprawną pracę z różnymi tekstami, w tym z gazetami czy atlasami, ale jest to także większy wydatek, na który możemy wziąć pożyczki internetowe. Są to jednak czytniki również mniej poręczne, więc przede wszystkim najlepiej sprawdzą się do czytania w domu. Ekran może osiągać wielkość nawet 14 cali, więc przy wyborze warto kierować się rodzajem literatury, jakiej poświęcamy najwięcej czasu.

Rozdzielczość e-booka

Drugą ważną sprawą jest rozdzielczość ekranu do czytania, która decyduje przede wszystkim o jakości, czyli ostrości obrazu. Ostrość wyrażona jest w jednostce „ppi” i w czytnikach są to trzy wartości: 167, 212 oraz 300 ppi. Im niższa wartość, tym druk gorszej jakości. Najczęściej jest on po prostu nieco rozmyty, a rysunki i drobne elementy nie są dobrej jakości. Najbardziej optymalny wydaje się czytnik o wartości 212 ppi, natomiast do jeszcze bardziej zaawansowanych zadań świetnie sprawdzi się rozdzielczość 300 ppi, która gwarantuje idealną jakość nawet drobnych elementów. Są to jednak już czytniki z wyższej półki, w które trzeba także adekwatnie więcej zainwestować na przykład biorąc pożyczki internetowe.

Dodatkowe funkcje

Czytniki elektroniczne to całkiem proste urządzenia, jak i nieco bardziej zaawansowane. Warto więc także mieć pewne rozeznanie w ich dodatkowych funkcjach. Mogą one między innymi posiadać:

  • regulację podświetlania,
  • pojemny akumulator z funkcją szybkiego ładowania,
  • dodatkowe wejścia na karty pamięci,
  • Wi-Fi,
  • Android,
  • ekran dotykowy lub przyciski.

W przypadku dodatkowych funkcji warto także zwrócić uwagę na rodzaj emitowanego światła. Czytniki elektronicznie mogą przede wszystkim emitować niebieskie światło jak laptopy czy smartfony, które jednak nie jest przyjazne dla naszego wzroku. Bardziej zaawansowane modele nie emitują światła niebieskiego, a nawet są wyposażone w tzw. matowy wyświetlacz, który świetnie naśladuje kartkę papieru. Jeśli interesuje nas naprawdę zaawansowany e-book, to musimy się liczyć z wydatkiem nawet powyżej 2000 zł, który pokryją pożyczki internetowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*