źródło zdjęcia: stock.adobe.com autor: Maksym Protsenko

Przednie i tylne lampki są w niezbędnym wyposażeniem roweru w wielu sytuacjach. Oczywiście były one używane od dziesiątek lat, jednak szczególnie w ostatnich latach uległy sporym zmianom – związanym z rozwojem technologii oświetleniowych. Dlatego też warto wiedzieć, jakie dziś są możliwości w dziedzinie latarek rowerowych i które w nich warto wybierać.

Oświetlenie roweru szosowego – dlaczego jest takie ważne?

Czy jednak naprawdę jest się nad czym zastanawiać? W końcu większość rowerzystów jeździ głównie za dnia, w nocy światło dostarczają latarnie. Zresztą nawet po ciemku doskonale widać inne pojazdy. Podejście takie jest niestety w dalszym ciągu popularne, jednak czy słuszne? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy specjalistę ze sklepu https://elatarka.pl.

Niestety, ale podejście do kwestii oświetlenia rowerowego jest bardzo różne. O ile część osób rozumie korzyści z jego stosowania, to istnieje także pewna grupa, która całkowicie deprecjonuje sens jego użycia lub też zadowala się jakąkolwiek lampką, montowaną tylko po to, by uniknąć mandatu. Myślenie takie jest jednak krótkowzroczne i może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Przede wszystkim musimy pamiętać, że w warunkach ograniczonej widoczności przednia i tylna latarka mogą po prostu uratować nam życie. Ich światło jest widoczne dużo szybciej, niż w przypadku odblasków i co nie mniej ważne – świeci ono ciągle, a nie tylko w chwili oświetlenia przez reflektory samochodu, motocykla czy innego roweru. Daje to z kolei kilka bezcennych sekund, które pozwolą innemu kierowcy na odpowiednią reakcję. Co więcej, dobra lampka na przód roweru pozwala także na podniesienie komfortu jazdy i rozpoznanie ewentualnych zagrożeń na jezdni czy ścieżce rowerowej

Korzystanie z oświetlenia rowerowego jest więc nie tylko nakazane prawem, ale też po prostu rozsądne. A w końcu bezpieczeństwo podczas jazdy jest najważniejsze.

Lampki rowerowe tylne i przednie – co mówią przepisy?

Każdy rowerzysta powinien też wiedzieć, co o korzystaniu z oświetlenia mówi prawo. Na szczęście w tym przypadku przepisy są dość jasne i zrozumiałe. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że latarki rowerowe są obowiązkowe jedynie podczas jazdy po zmroku, w trudnych warunkach atmosferycznych i w tunelach. Poza tymi przypadkami nie trzeba ich używać i co więcej – nie muszą one być wówczas zamontowane do roweru. Drugą bardzo ważną zasadą jest konieczność stabilnego zamontowania latarek, które powinny być umieszczone na wysokości od 250 do 1500 milimetrów. Dokładnie określone są też kolory obu latarek – przednia powinna świecić na biało, względnie żółto, z kolei tylna na czerwono. W obu przypadkach dopuszczalne jest zastosowanie zarówno światła ciągłego, jak i przerywanego. Ważną kwestią jest też moc zastosowanych urządzeń, która powinna zapewnić widoczność z dystansu minimum 150 metrów w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu latarek rowerowych LED?

Wytyczne dotyczące parametrów lampek rowerowych są bardzo konkretne, więc w teorii można oczekiwać, że każdy kupiony produkt tego typu będzie odpowiedni. Niestety jednak praktyka pokazuje, że jest z tym różnie – i obok dobrych i bardzo dobrych modeli trafić można też na takie, których użyteczność będzie znikoma. Oczywiście często niską jakość idzie w parze z atrakcyjną ceną, jednak nie zawsze jest to reguła. Na co więc warto szczególnie zwracać uwagę podczas zakupu?

  • Zgodność parametrów z przepisami.
  • Sposób zasilania.
  • Typ uchwytu i łatwość montażu/demontażu.
  • Poziom zabezpieczenia przed wodą, pyłem i upadkami.
  • Funkcje dodatkowe.
  • Ogólną jakość.

W tym miejscu trzeba też jeszcze raz dodać, że lampki rowerowej lepiej nie kupować „dla policji”, by nie mogła ona wlepić mandatu. Róbmy to przede wszystkim dla siebie i własnego bezpieczeństwa – a więc zadbajmy, by kupione urządzenie faktycznie spełniało oczekiwania. A gdzie najlepiej kupować dobre lampki do rowerów LED? Z całą pewnością jednym z takich miejsc jest sklep elatarka.pl. Znaleźć w nim można spory wybór lampek na rower, a także innych specjalistycznych źródeł światła – takich jak latarki samochodowe od elatarka.pl, taktyczne czy kempingowe.

Z całą pewnością przypominanie o konieczności korzystania z oświetlenia rowerowego zawsze ma sens. W końcu od jego obecności i skuteczności w dużym stopniu zależy nasze bezpieczeństwo podczas nocnych przejażdżek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*