Jak wiadomo, skóra każdego człowieka to naturalna bariera ochronna przed atakami z zewnątrz – dlatego też, w wyniku kontaktu z potencjalnym alergenem, może ona zareagować uczuleniem, co stanowi efekt mechanizmu obronnego. Co jednak w przypadku, jeśli objawy po styczności z czynnikiem drażniącym są bardzo gwałtowne, na dodatek pojawiają się po zetknięciu z substancją, która powinna być dla skóry neutralna? Prawdopodobnie mamy wówczas do czynienia z atopią.

Jak reaguje skóra atopowa?

Kiedy mamy do czynienia z alergenem, to nasz organizm wytwarza przeciwciała IgE, które mają chronić ciało przed szkodliwym działaniem jakiegoś składnika. Może to być sierść zwierzęcia, element pokarmu, kurz, środki czystości czy też nawet materiał, z jakiego jest wykonane ubranie bądź sprzęt, z jakiego korzystamy na co dzień.

O atopii mówimy wtedy, kiedy organizm gwałtownie reaguje na bliski kontakt z substancją, która powinna być dla naszego organizmu neutralna. Innymi słowy: atopia to nadmierna skłonność do reakcji alergicznych, która może być wywołana przez więcej niż jeden alergen. Zostaje wytworzona nadmierna ilość przeciwciał do walki z czynnikiem zewnętrznym, którego może być bardzo niewiele, mimo to ciało automatycznie traktuje go jak intruza i stara się z nim walczyć.

Mimo że atopia nie jest chorobą, może z czasem przerodzić się w któreś ze schorzeń, takich jak atopowe zapalenie skóry. Wszystko dlatego, że reakcja uczuleniowa może prowadzić do powstawania rozległych stanów zapalnych, które stanowią podłoże tego rodzaju przypadłości.

Skąd się bierze atopia?

Atopia ma przede wszystkim pochodzenie genetyczne – dlatego też, jeśli nasi rodzice zmagają się z alergią atopową, sami również możemy zauważyć u siebie ten problem. Jak wskazują specjaliści, za atopię nie jest odpowiedzialny tylko jeden gen; uwarunkowania są bardzo złożone.

Nie bez znaczenia jest również wpływ środowiska. Mówimy tu m.in o zanieczyszczeniach, w tym o dymie papierosowym, a także o zmiennej wilgotności, która może przykładowo powodować wzmożone wysuszanie skóry. Warto pamiętać też o tym, że pogłębienie atopii może się pojawić na skutek przebytej infekcji. To wszystko sprawia, że osób ze skłonnością do alergii atopowych jest coraz więcej – mowa tutaj zarówno o dzieciach, jak i o dorosłych.

Jak ograniczyć ryzyko atopii?

Pierwszym krokiem jest oczywiście możliwe jak najskuteczniejsze wyeliminowanie czynników, które mogą nas narazić na reakcję alergiczną. Należy uważnie obserwować swoje ciało i działać natychmiast, jeśli zauważymy jakieś niepożądane objawy – atopia może prowadzić do problemów z układem oddechowym czy do znaczących zmian skórnych.

Dlatego też trzeba zrezygnować z palenia tytoniu i – jeśli pozwala nam na to styl życia – unikać smogu. Powinniśmy dbać o to, by nasza dieta była zdrowa i bogata w cenne wartości odżywcze, nie zaszkodzi też stosowanie suplementów, które pozwolą na uzupełnienie ewentualnych niedoborów witamin i minerałów. Zaleca się również zażywanie prebiotyków i probiotyków, ponieważ chronią mikroflorę jelitową i wzmacniają układ odpornościowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*