Właściwa higiena jamy ustnej pomaga zachować zdrowe zęby oraz dziąsła przez długie lata. Ważne jest nie tylko okresowe odwiedzanie gabinetu stomatologicznego, ale również właściwe szczotkowanie zębów na co dzień. W tym celu musimy wybrać odpowiednią pastę do zębów oraz szczoteczkę. Co warto wiedzieć o dobrych szczoteczkach do zębów? Którą z nich wybrać?

Szczoteczka manualna? Tylko w wyjątkowych przypadkach

Jeszcze jakiś czas temu większość z nas używała szczoteczek manualnych. Nie są one jednak polecane przez dentystów, bowiem trudno za ich pomocą doczyścić trudno dostępne miejsca. Co więcej, szczoteczką manualną trzeba umieć pracować, a więc wykonywać ruchy o odpowiedniej częstotliwości oraz jakości. Oczywiście, nie oznacza to, że szczoteczki manualne są złe – doskonale sprawdzają się na przykład w czasie wyjazdu czy w momencie, gdy nie mamy dostępu do szczoteczki elektrycznej. Lepiej umyć zęby za jej pomocą, niż ominąć ten codzienny, jakże istotny dla zdrowia jamy ustnej, rytuał. Ważne, aby wybierać szczoteczki miękkie, które nie naruszą naszych dziąseł.

Szczoteczka elektryczna czy soniczna?

Często zastanawiamy się, którą szczoteczkę wybrać – elektryczną czy soniczną? Szczoteczka soniczna jest bardzo podobna do elektrycznej, jednak w jej przypadku musimy wykonać dodatkowy ruch wymiatający. Za pomocą szczoteczki sonicznej możemy czyścić zęby nawet w trudno dostępnych miejscach. Jest ona bezpieczna dla naszych dziąseł. Duży wybór szczoteczek sonicznych dla dorosłych, a także dla dzieci, znaleźć można tutaj https://meridensklep.pl/pol_m_Szczoteczki-soniczne-100.html. Co ważne, główkę szczoteczki należy wymieniać z taką samą częstotliwością, jak szczoteczkę manualną. Gromadzą się bowiem na niej bakterie, a co więcej, włosie staje się z czasem coraz mniej efektywne.

Właściwa higiena jamy ustnej i zdrowe zęby

Zdrowe, białe zęby to marzenie każdego z nas. Warto jednak mieć na uwadze, że droga ku nim nie zaczyna się w gabinecie dentystycznym, a w naszym domu, poprzez codzienne mycie zębów. Pamiętajmy, że szczotkować zęby należy przynajmniej 2 razy dziennie, przez 2 minuty. Oczywiście, dobrze jest robić to, w miarę możliwości, po każdym posiłku. Warto również sięgnąć po nitkę dentystyczną bądź szczoteczki irygacyjne, które pomogą nam pozbyć się resztek pożywienia z przestrzeni między zębowych. Dodatkowo, po zakończeniu całego procesu mycia zębów, użyjmy specjalistycznego płynu, dzięki któremu pozbędziemy się resztek bakterii, zlokalizowanych między innymi na języku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*