Fotografowanie natury jest dla każdego wielbiciela robienia zdjęć niesamowicie satysfakcjonujące. Na szczęście nie musisz mieszkać poza miastem, aby robić niesamowite zdjęcia dzikiej przyrody. Natura jest obecna wokół nas. Wszędzie znajdziesz niesamowite obiekty do fotografowania. Poniżej podzielę się z Tobą inspirującymi wskazówkami, jak robić zdjęcia przyrody smartfonem.

Dlaczego warto fotografować przyrodę smartfonem?

Smartfon to świetny aparat do fotografii przyrodniczej. Dzięki niemu Nie musisz nosić ze sobą ciężkiego sprzętu. Kompaktowe urządzenie mobilne pozwala łatwo zbliżyć się do fotografowanego obiektu lub sfotografować go pod niewielkim kątem.

Dzięki smartfonowi  nie przegapisz okazji do robienia zdjęć zwierzętom i owadom, które widzisz na co dzień. W niemal każdej sytuacji możesz go szybko wydobyć i pstryknąć kilka fotek.

Natura jest blisko

Pamiętaj, nie musisz mieszkać w otoczeniu dzikiej przyrody, aby znaleźć niesamowite naturalne miejsca do sfotografowania. Po prostu wyjdź na zewnątrz i rozejrzyj się po podwórku, osiedlu lub ulicy. Park miejski może być Twoim stałym źródłem inspiracji do fotografii.

Nie ograniczaj się do obiektów znajdujących się na wysokości oczu. Najciekawsze znaleziska często znajdują się na ziemi. Natomiast niebo może stać się świetnym tłem dla przelatujących nad głową ptaków, wysokich roślin czy majestatycznych koron drzew.

Jeśli masz dzieci, idź z nimi na spacer. Dzieci są odkrywcami przyrody, a ich ciekawość jest zaraźliwa, ponadto często zauważają rzeczy, których możesz nie nie dostrzec.

Odpowiednio używaj światła

Nauka fotografowania przyrody jest łatwiejsza niż robienie portretów. Fotografia przyrodnicza jest wykonywana w plenerze w naturalnym oświetleniu. Jednak nie każda pora dnia tak samo nadaje się do robienia dobrych zdjęć smartfonem.

Z reguły najlepiej robić zdjęcia wcześnie rano lub wieczorem przed zachodem słońca. W złotych godzinach światło jest cieplejsze i bardziej miękkie, co pozwala robić świetne zdjęcia. Kiedy słońce jest nisko na niebie, tworzy magiczny klimat, zwłaszcza jeśli możesz uchwycić promienie słońca przechodzące przez gałęzie drzew lub opary mgły.

Pamiętaj też, że  zachmurzone niebo jest lepsze niż silne światło słoneczne. W jasnym świetle mogą wystąpić problemy z prawidłową ekspozycją, a fotografowanemu obiektowi będą towarzyszyły ostre cienie. Jeśli jednak już fotografujesz w jasnym świetle słonecznym, szukaj zacienionych obszarów, aby uniknąć zbyt ostrego blasku.

Wypróbuj makrofotografię

Zdjęcia makro to jeden z najlepszych sposobów na fotografowanie przyrody. Ponadto możesz ją wykonać w  domu. Na przykład pióro lub opadły liść łatwiej sfotografować w pomieszczeniu, gdzie można precyzyjnie sterować oświetleniem. Zabierz znaleziony obiekt do domu, umieść go na parapecie lub balkonie i wykorzystaj naturalne światło. Dzięki temu nie tylko prawidłowo wyeksponujesz obiekt, ale także będziesz w stanie stworzyć interesujące cienie.

Pamiętaj, możesz pokazać niesamowite szczegóły natury w zbliżeniu bez specjalnych obiektywów makro. Po prostu zbliż się do obiektu i kliknij na ekranie smartfona obszar sceny, który chcesz wyostrzyć. Jest to ważne, ponieważ podczas fotografowania zbliżeń głębia ostrości jest bardzo płytka i tylko niewielka część obrazu może być prawidłowo wyeksponowana. Jeśli aparat nie ustawia ostrości, jesteś zbyt blisko obiektu. Musisz się trochę cofnąć i spróbować ponownie.

Podczas fotografowania zbliżeń ważne jest, aby aparat pozostawał stabilny po zwolnieniu migawki. Nawet niewielki ruch spowoduje rozmycie zdjęcia. Trzymaj łokcie blisko siebie, aby zabezpieczyć urządzenie i zapobiec drganiom, oczywiście idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie smartfona na specjalnym statywie.

Fotografia makro przyrodnicza wymaga czasu. Na początku trudno będzie dobrze ustawić ostrość, ale z praktyką i większą liczbą zdjęć wynik będzie coraz lepszy.

Chociaż przyzwyczailiśmy się do umieszczenia najlepszych zdjęć na Facebooku lub Instagramie, to niektóre z nich warto zamienić w papierowe odbitki. Wywoływanie zdjęć online to niezwykle tania usługa, sto zdjęć w formacie 10 × 15 wywołamy już za około 20 złotych, a zamówione przez internet fotografie wygodnie odbierzemy w jednym z paczkomatów lub dostarczy nam je kurier.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*