Scrapbooking – znany powszechnie jako sztuka własnoręcznego tworzenia albumów i dekorowania ich zdjęciami, naklejkami czy zdobnymi elementami – może się wydawać stosunkowo nowym pomysłem, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, iż jego historia sięga aż XV wieku. Pierwsze prace scrapbookingowe przybierały postać „albumów przyjaźni” zdobionych cytatami, wierszami czy odręcznymi rysunkami. Wraz z pojawieniem się materiałów drukowanych oraz fotografii zaczęły one przybierać coraz bardziej różnorodne formy, który to trend – za sprawą łatwego dostępu do szerokiego asortymentu produktów rękodzielniczych – możemy rozwijać do dziś, dając upust swojej kreatywności.

Dla kogo jest scrapbooking i jak zacząć swoją przygodę z tą techniką

Jeśli już od dłuższego czasu rozglądamy się za nowym hobby, szukamy sposobu na wypełnienie wolnego czasu lub też pomysłu na obdarowanie bliskich nam osób spersonalizowanym prezentem, scrapbooking będzie dla nas idealną opcją. Własnoręcznie sporządzone przez nas albumy świetnie nadadzą się na takie okazje jak wesele, urodziny czy komunia. Technikę możemy wykorzystać również przy tworzeniu mniejszych elementów, np. kartek okolicznościowych lub opakowań.
Jeżeli drzemie w nas artystyczna dusza, ale brak nam przekonania o własnych zdolnościach graficznych, idealnym rozwiązaniem będzie dla nas właśnie scrapbooking – sklep branżowy, taki jak ZieloneKoty.pl, dostarczy nam bowiem wszystkich niezbędnych elementów, które wystarczy jedynie wkleić do albumu zdając się na własną spontaniczność i fantazję. Z asortymentem można zapoznać się na stronie https://zielonekoty.pl/ – z pewnością stanie się ona dla nas źródłem licznych inspiracji.
Gdybyśmy jednak nadal nie czuli się na tyle pewnie, aby samodzielnie rozpocząć przygodę z tworzeniem albumów, warto zainteresować się dedykowanymi warsztatami prowadzonymi w formie transmisji online.

Narzędzia, elementy, dodatki

Przeglądając dostępny na rynku asortyment do tworzenia prac w technice scrapbookingu można poczuć się jak dziecko w sklepie z zabawkami – każdy element bardzo silnie oddziałuje na wyobraźnię, zachęcając do natychmiastowego przekucia pomysłu w pełnowymiarową pracę. Podstawą do wykonania każdej z nich będą ostre nożyczki i nożyk do papieru, kolorowe markery, klej z aplikatorem oraz baza na album / kartkę w kolorze według naszego uznania – najczęściej białym, czarnym lub w stylu eko. Pomocne będą również wszelkiego rodzaju arkusze papieru lub metalowe – wykorzystać je można zarówno do wyklejenia fragmentu tła, jak i wycięcia z nich poszczególnych elementów lub napisów. Interesującym rozwiązaniem będzie także wykorzystanie w naszym albumie techniki decoupage, polegającej na przyklejeniu na odpowiednio dostosowane podłoże wzoru wyciętego z papieru lub serwetki. Tak przygotowaną bazę możemy śmiało zdobić elementami według naszego uznania – zdjęciami, wyciętymi fragmentami gazet, taśmami, nalepkami, stemplami czy też grafikami i opisami naszego autorstwa.
W miarę zdobywania wprawy w tworzeniu coraz bardziej kreatywnych prac warto zaopatrzyć się w dodatkowe szablony i narzędzia, takie jak ozdobne dziurkacze brzegowe, wykrojniki czy narzędzia do złoceń – z pewnością nadadzą naszemu albumowi unikalnego charakteru i skłonią nas do dalszych artystycznych eksperymentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*