mowa pogrzebowa

W obliczu tragedii człowiek nie jest w stanie myśleć racjonalne, wiele spraw go przerasta, a samo dopełnienie formalności oraz organizacja pogrzebu staje się ogromnym wyzwaniem. Czy w takiej sytuacji warto decydować się na wygłoszenie mowy pogrzebowej?

Cel mowy pogrzebowej

Mowa pogrzebowa w jej najpopularniejszym ujęciu to przedstawienie życia Zmarłego, jego charakteru, osiągnięć i czynów, wygłoszona przy użyciu szczerych słów płynących prosto z serca. Takie przedstawienie powinno przynosić ukojenie pogrążonej w żałobie rodzinie, a pozostałym uczestnikom ceremonii pogrzebowej winno pozostać w pamięci. Mowa pogrzebowa jest też ostatnią okazją do wypowiedzenia o Zmarłym tego, czego nie zdążyliśmy zakomunikować za jej życia.

Odpowiedni mówca

Autorem mowy pogrzebowej powinna być osoba, która dobrze znała Zmarłego. Może być nim najbliższy członek rodziny, ale także krewny, przyjaciel czy znajomy z pracy. Aby złożony hołd był jak najlepszy, mówca powinien odnosić się do własnych doświadczeń ze Zmarłym, wspominać wspólne chwile, ale także znać jego zasługi i poglądy. Powinien też posługiwać się właściwym językiem, dostosowanym do audytorium. Zdania powinny być doniosłe i poważne, a przy tym lekkie i kojące. Nie każdy będzie w stanie, w obliczu tragedii, odpowiednio modulować głosem, aby osiągnąć ten efekt.

Treść przemowy

Aby mowa pogrzebowa spełniła swoją rolę, musi spełniać szereg istotnych czynników. Przede wszystkim nie powinna zawierać treści bolesnych, intymnych lub drażniących. Nie powinna trwać za długo, bo może znudzić słuchaczy i przeciągać uroczystość, która niejednokrotnie odbywa się w niesprzyjających warunkach klimatycznych. Dobra mowa pogrzebowa ma też jasno zarysowany motyw przewodni. To wokół niego buduje się atmosferę ulgi. To on jest także wprowadzeniem do ostatniego zdania mowy – poruszającego pożegnania. Istotne jest, aby oprócz charakterystyki zmarłego i anegdot z życia, w mowie znalazło się miejsce, na podziękowania wszystkim zebranym, prośbę o modlitwę i pamięć.

Konspekt

W zapamiętaniu całej mowy może pomóc nam konspekt. Wygląda on następująco:

  • Zwrot do Zmarłego
  • Przedstawienie Zmarłego
  • Anegdota z życia
  • Pochwała dokonań Zmarłego
  • Podziękowanie zebranym
  • Pożegnanie i prośba o pamięć

Na koniec warto zdać sobie sprawę, że stworzenie prostej mowy pogrzebowej nie wymaga wielkich umiejętności literackich.  Czasami właśnie mówienie prostym językiem  przekazuje lepiej treść, niż skomplikowane zdania. Profesjonalne przemowy pogrzebowe pisane są na zlecenie, jednak nie zawsze zostaną one odpowiednio przyjęte, przez audytorium.

Źródło: https://www.infomax.com.pl/styl-zycia/mowa-pogrzebowa-cztery-wskazowki-jak-napisac-dobra-mowe-pogrzebowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*