Oparzenia słoneczne kojarzą nam się ze zbyt długim przebywaniem w solarium lub z zagranicznymi wyjazdami na słoneczne plaże. Wcale jednak nie musi tak być, gdyż taki rodzaj oparzeń jest zmorą wielu z nas w okresie letnim. Istnieje bardzo dużo sposobów, których zadaniem jest złagodzić oparzenia słoneczne i towarzyszący im ból, niestety w związku z tym w internecie znajdziemy masę domowych sposobów, które mogą nie być dla nas koniecznie dobre. Co więc zrobić, kiedy spalimy się na słońcu?

Oparzenia słoneczne – skąd się biorą?

Oparzenia słoneczne pojawiają się na naszej skórze w efekcie zbyt długiej ekspozycji ciała na działanie promieni UV. Do ich najczęstszych objawów możemy zaliczyć ból, zaczerwienienie skóry, świąd, złuszczanie się naskórka lub pojawianie się pęcherzy – są to symptomy, które możemy porównać ze zwykłymi oparzeniami. Czasami jednak występuje także szereg innych dolegliwości, wywołanych reakcją alergiczną na promienie słoneczne – mogą to być chociażby wysypka, krosty na twarzy lub uczucie przenikliwego swędzenia.

Najczęściej oparzenia słoneczne są wynikiem nieodpowiedzialnego plażowania, zbyt długich kąpieli słonecznych czy zbyt intensywnych sesji w solarium, pamiętajmy jednak, że każda ekspozycja na słońce potencjalnie może skończyć się oparzeniem. Zwłaszcza jeśli mamy  do tego predyspozycje, z czego z całą pewnością zdają sobie sprawę osoby z jasną skórą.

Jak możemy załagodzić oparzenia słoneczne?

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z jednej rzeczy – oparzenia słoneczne są potencjalnie bardzo niebezpieczne i najlepiej jest w ogóle nie dopuścić do ich pojawienia się. Wynika to z faktu, że mogą być one przyczyną wystąpienia czerniaka – złośliwego nowotworu skóry. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że uniknięcie ekspozycji na słońce może być niemożliwe w okresie letnim. Jak więc załagodzić oparzenia słoneczne, kiedy te się pojawią?

Musimy skupić się na dwóch rzeczach – uldze w bólu oraz regeneracji skóry. Jeśli pojawiają się inne objawy oparzeń niż te najbardziej powszechne, takie jak chociażby krosty na twarzy, najlepiej będzie sięgnąć po preparat, którego zadaniem jest złagodzenie reakcji alergicznej.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

W celu złagodzenia bólu i objawów sporo osób decyduje się na typowo domowe środki, smarując podrażnione miejsca śmietaną, kefirem czy innymi mlecznymi produktami. Nie jest to rozwiązanie do końca złe, jednakże zdecydowanie lepiej jest zastosować produkt przeznaczony do celu łagodzenia oparzeń słonecznych. Wynika to z faktu, że domowe produkty spożywcze mogą być zbyt tłuste – zatkają wtedy pory naszej skóry, powodując, że ciepło nie będzie miało ujścia na zewnątrz.

W efekcie takiej sytuacji bardziej sobie zaszkodzimy, niż pomożemy oraz dodatkowo zwiększymy dyskomfort i ból towarzyszący podrażnieniom. Pamiętajmy także o tym, że zbyt duża ilość tłuszczów w kremie na oparzenia lub po prostu nałożenie przesadnej porcji produktu także jest w stanie wywołać ten sam efekt zatkanych porów. Zawsze czytajmy instrukcje do produktów kosmetycznych i medycznych, które kupujemy, gdyż pomoże nam to w ich prawidłowej aplikacji. Dotyczy to nawet hydrolatów i toników, które niwelują krosty na twarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*