Rozprzestrzeniający się na całym świecie koronawirus wywołujący chorobę COVID-19 sprawił, że musimy odnaleźć się w czasach „nowej normalności”. Wymagane jest przestrzeganie kilku zasad i podejmowanie różnych działań profilaktycznych. Co to jest koronawirus, jakie są objawy zakażenia i gdzie można kupić podstawowe środki ochronne?

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje niebezpieczną dla naszego zdrowia i życia chorobę COVID-19. Pandemia występuje na całym świece i charakteryzuje ją głównie szybkość rozprzestrzeniania oraz długi okres zaraźliwości. Aktualnie nie ma szczepionki chroniącej przed zakażeniem, dlatego w razie wystąpienia objawów należy zgłosić się na oddział zakaźny, a na co dzień stosować działania profilaktyczne oraz nosić maseczki ochronne, które można kupić w aptekach  sklepach, coraz popularniejsze są też maseczkomaty.

Objawy zakażenia koronawirusem. Infekcja układu oddechowego będąca efektem zarażenia się koronawirusem objawia się gorączką, dusznościami, suchym kaszlem, bólami mięśni i ogólnym zmęczeniem, dlatego też można go łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem lub grypą.

Podstawowe akcesoria ochronne

Prace nad szczepionką trwają, ale do tej pory nie ma leku przed zakażeniem koronawirusem – trzeba stosować wszystkie dostępne środki ostrożności, które mogą pomóc zabezpieczyć się przed zakażeniem koronawirusem. Należy m.in. unikać zgromadzeń czy przejazdów komunikacją miejską, a przede wszystkim nosić maseczki ochronne oraz pamiętać o starannej i regularnej higienie dłoni. Gdzie można kupić środki ochronne?

Maseczkomaty – specjalne automaty z maseczkami

Możliwość zakupu podstawowych środków ochronnych dają też specjalne automaty, tzw. maseczkomaty. Stanęły m.in. w Warszawie i Krakowie i są na bieżąco uzupełniane – można w nich kupić maseczki, rękawiczki jednorazowe i saszetki z żelem dezynfekującym.

Maseczki składają się z 3 warstw i posiadają certyfikaty potwierdzające ich dobrą jakość. Możliwość zakupu maseczek, rękawiczek czy żelu dezynfekującego w maseczkomatach to przede wszystkim wygoda  – akcesoria są dostępne o każdej porze dnia i nocy.

Apteki i sklepy

Maseczki ochronne dostępne są też w różnych sklepach oraz aptekach. Można kupić modele z różnych materiałów, np. jednorazowe lub wielokrotnego użytku. Obowiązek zakrywania twarzy nie oznacza, że każdy musi mieć przy sobie maseczkę, ale jest to wygodniejsza opcja niż chustka lub szalik.

Aukcje internatowe, sprzedaż prywatna

Zwolennicy projektów DIY szyją maseczki samodzielnie, sprzedając je prywatnie lub na aukcjach. Dostępne są designerskie wzory i oryginalne kolory.

Jak zatem wybrać maseczkę, która zapewni odpowiednią ochronę? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na materiał (np. bawełna, fizelina medyczna itd.) i certyfikat jakości, a także kierować się swoimi potrzebami – ważne jest, jak często, gdzie i na jak długo wychodzimy z domu. Wybrane maseczki ochronne mają też dodatkowe opcje, np. specjalny filtr, który chroni przed zanieczyszczeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*