Gdy pogoda nie sprzyja, w naszych organizmach mogą zachodzić pewne zmiany. Wiosna rządzi się własnymi prawami, dlatego ignorując zasady ubioru „na cebulkę” oraz profilaktyki – przyjmowanie witamin i dbanie o systematyczny ruch, unikanie przeciągów i tym podobne – możemy narazić się na infekcje. Infekcje dolnych i górnych dróg oddechowych zdarzają się dość często. Mogą je wywołać jednakowo zanieczyszczenia, bakterie, wirusy, a także inne czynniki, np. alergie. Pozbycie się kataru to nie lada wyzwanie, jednak jest pewna metoda, dzięki której katar idzie precz. Mowa tutaj o nebulizacji, a urządzenie, które pomaga pozbyć się infekcji, to nebulizator na katar i nie tylko.

Mam katar, jaki nebulizator wybrać?

Obecnie na rynku możemy dostać kilka rodzajów urządzeń do inhalacji we własnym domu. Różnią się one zarówno wyglądem, specyfikacją, działaniem, jak i lekami, które mogą być dzięki nim podawane. To, jaki nebulizator na katar wybierzemy, również zależy od kilku istotnych czynników.

Główną rolę gra tu wielkość cząsteczek, głośność urządzenia, lista dozwolonych leków i wiele innych. W aptekach i sklepach medycznych możemy zatem dostać takie urządzenia, jak:

  • nebulizator ultradźwiękowy – zmienia płynną postać leku w aerozol za pomocą ultradźwięków. Jego cicha praca sprawia, że nadaje się do podróży, również dlatego, że pracuje dość szybko i proces inhalacji jest nieco krótszy.
  • nebulizator pneumatyczny – zmienia płynną postać leku w mgiełkę za pomocą kompresji i sprężonego powietrza.
  • nebulizator membranowy – inaczej siateczkowy. Zmienia płynną postać leku w aerozol przy pomocy wibrującej, cienkiej membrany. Jest to swoją drogą jedno z najskuteczniejszych urządzeń, zwłaszcza przy małych dzieciach. Z racji tego, że jest niezwykle poręczny, to nadaje się do podróży. Jest przy tym również niezwykle cichy, dlatego właśnie poleca się go w przypadku małych dzieci, czy nawet noworodków. Urządzenie to nie ma sobie równych, wcale nie dziwi więc fakt, iż jest coraz częściej wybierane przed młodych rodziców (i nie tylko).

Decydując się na zakup takiego urządzenia, warto wziąć pod uwagę również jego przeznaczenie. Jeżeli to dziecko ma być głównym konsumentem poddawanym nebulizacji, warto wybierać takie urządzenia, które są wyposażone w dodatkowe funkcje, np. odtwarzacz mp3.

Na co ta nebulizacja?

Dobry nebulizator na katar jest w stanie odciążyć nas nie tylko ze zbędnej wydzieliny w drogach oddechowych. Może również nawilżyć błony śluzowe i usprawnić oddychanie – szczególnie podczas snu. Nebulizację można bowiem przeprowadzać na kilka godzin przed snem, aby udrożnić kanały oddechowe i wspomóc spokojny sen. Dla małych dzieci zaleca się korzystanie ze specjalnej maseczki, która zminimalizuje utratę leku. Dla starszych zaś najlepszym rozwiązaniem będzie ustnik – należy szczelnie objąć go ustami, aby w całości przyjąć lek.

Katar to nie powód do porzucania wszystkich zakładanych wcześniej planów. Wystarczy kilka sesji nebulizatorem, a problem odejdzie tak szybko, jak przyszedł. Co istotne, nebulizację można również przeprowadzać w czasie ciąży. Jest to jedna z najskuteczniejszych i zarazem najbezpieczniejszych metod radzenia sobie z uporczywym katarem i innymi objawami przeziębienia. Jednak, jak to zwykle bywa, w przypadku jakichkolwiek zastrzeżeń i wątpliwości, warto wybrać się po poradę lekarską.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*