Dla książkomaniaków i moli książkowych sezon jesienno-zimowy to z pewnością doskonała okazja nie tylko do przeczytania kilku nowych książek, ale także do ich kupienia. Warto zajrzeć na strony internetowych antykwariatów; wiele z nich oferuje w atrakcyjnych cenach ciekawe książki popularnonaukowe – jak na przykład Państwowe Wydawnictwo Naukowe: https://tezeusz.pl/wydawnictwo/panstwowe-wydawnictwo-naukowe

„Historia naturalna wirusów” C.H. Andrewes

W dobie koronawirusa pozycja chętnie kupowana i czytana. Autor jest światowej sławy wirusologiem, a jego dzieło pt. „Historia naturalna wirusów” stanowi uwieńczenie wielu lat studiów i pracy Andrewesa. W swojej książce w sposób przejrzysty wyjaśnia czytelnikowi podstawy wirusologii ogólnej, jak również wirusologii ludzi, zwierząt i roślin. Dużo miejsca w książce Andrewes poświęcił przebiegowi infekcji oraz wpływowi środowiska na częstotliwość jej występowania. Ponadto z „Historii naturalnej wirusów” można dowiedzieć się, jaką rolę mają wirusy w rozwoju niektórych nowotworów. Pozycja rekomendowana przez Wydawnictwo PWN.

Ponadczasowe słowniki

W XXI wieku większość osób korzysta z Internetu – również w przypadku, kiedy chcą sprawdzić poprawną pisownię jakiegoś wyrazu lub jego definicję. Trzeba jednak pamiętać, że sporo informacji w sieci zostaje zamieszczonych nie przez specjalistów, a przez zwykłych zjadaczy chleba, którzy często sami nie są pewni tego, co piszą w internecie. Dlatego dobrą alternatywą jest posiadanie w domu serii słowników wiarygodnego wydawnictwa, np. Wydawnictwa Popularno Naukowego PWN. W kolekcji Wydawnictwa można znaleźć:

  • „Słownik ortograficzny”
  • „Słownik synonimów”
  • „Słownik poprawnej polszczyzny”
  • „Słownik frazeologiczny”
  • „Słowik wyrazów bliskoznacznych”
  • „Słownik idiomów polskich”
  • „Słownik wyrazów trudnych i kłopotliwych”
  • „Słownik wyrazów obcych”.

Oprócz tego Wydawnictwo oferuje mnóstwo słowników języków obcych – między innymi polsko-angielski i polsko-niemiecki.

„Księga cytatów. Najpopularniejsze motywy literackie” Adam Wolański, Agata Hącia, Ewa Wolańska

Pozycja stworzona przez doktorów nauk humanistycznych (Adam Wolański i Ewa Wolańska) oraz wybitnej klasy filozofa (Agata Hącia – również filmoznawca, wykładowca akademicki oraz edytor). „Księga cytatów” stanowi świetne kompendium wiedzy dla licealistów, zwłaszcza z klas maturalnych. Zawiera w sobie około półtora tysiąca cytatów zaczerpniętych z utworów literackich wszystkich epok – od czasów nowożytnych, poprzez literaturę dwudziestolecia międzywojennego, aż po renesans i średniowiecze. Cytaty pochodzą z różnego rodzaju tekstów: z epiki, liryki i dramatu. Co więcej, autorzy dodali także od siebie ponad dwieście pięćdziesiąt najsławniejszych sentencji łacińskich (tak więc „Księga cytatów” może przydać się również studentom na kierunku filologia polska oraz miłośnikom łaciny). Autorzy pozycji sporo uwagi poświęcili także omówieniu na jej kartach życia i twórczości cytowanych pisarzy; można zatem dowiedzieć się wielu ciekawostek o najwybitniejszych twórcach literackich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*