Połowa wakacji już za nami, a do roku szkolnego został już tylko miesiąc. To okres kiedy dzieci w zupełności oddają się zabawie, wyjazdom kolonijnym, a wszystkie przykre obowiązki idą na bok. Spędzanie czasu ze swoimi rówieśnikami  i wspólne zabawy na świeżym powietrzu to niepowtarzalna możliwość na aktywny wypoczynek i nawiązanie nowych znajomości. Okres wakacyjny to czas na naładowanie baterii u naszych dzieci na nadchodzący rok szkolny. Jednak problem pojawia się, gdy po tak przyjemnie i aktywnie spędzonych dwóch miesiącach trzeba wrócić do rzeczywistości. Czy jest więc jakiś sposób, żeby powrót do szkoły nie był związany z tak nieprzyjemnymi emocjami? Większość z nas zna to uczucie, kiedy im mniej obowiązków, tym ciężej zorganizować sobie dzień, a my po prostu się rozleniwiamy. Dzieci i młodzież reaguje podobnie, dlatego podczas czasu wolnego od wszelkich szkolnych obowiązków warto jednak wpleść kilka z nich w wakacyjne plany naszych pociech.

Obozy językowe

Ciekawą propozycją na spędzenie czasu są obozy językowe, które łączą zabawę i naukę. Biura podróży w niemal każdym mieście w okresie wakacyjnym, czy też podczas ferii zimowych, zamieszczają w swojej ofercie wiele takich wycieczek. Dzieci i młodzież mogą spotkać się tam z rówieśnikami, nawiązać nowe znajomości, ale równocześnie podszkolić znajomość wybranego języka obcego. Najczęściej wybieranymi obozami są te, w których szlifowany jest język angielski. Dzieci pod okiem wykwalifikowanych opiekunów, zdobywają wiedzę, którą na bieżąco wykorzystują w praktyce prowadząc rozmowy zarówno z nauczycielami jak i rówieśnikami. Obozy językowe mogą być organizowane w kraju, gdzie najczęściej wybieranym miejscem są kurorty znajdujące się nad morzem. Jednak dużą popularnością cieszą się wyjazdy zagraniczne, gdzie środowisko i kontakt z osobami posługującymi się danym językiem na co dzień, dają duże możliwości do przełamania bariery językowej.

Książka nie musi być nudna

Większość dzieci niechętnie sięga samodzielnie po książki, co często spowodowane jest tym, że w szkole obowiązują pewne pozycje, które należy przeczytać i już. Obowiązek często zniechęca nas do zrobienia danej rzeczy, nie inaczej jest w przypadku naszych dzieci. Szczególnie latem, kiedy mogą spotkać się z rówieśnikami, pograć w piłkę czy razem wymyślać ciekawe zabawy, trudno jest ich przekonać do spędzenia czasu nad książką. Z drugiej strony to właśnie okres wakacyjny jest idealnym czasem żeby na spokojnie przeczytać lektury szkolne, a w ciągu roku móc przypomnieć sobie tylko z grubsza ich fabułę. Przekonanie dzieci i  młodzieży do takiej formy spędzania czasu może zająć trochę czasu, ale z pewnością się opłaci i przyniesie duże korzyści w nadchodzącym roku szkolnym. Kiedy będzie zbliżał się czas sprawdzenia wiedzy, jaką dzieci zdobyły podczas czytania lektury warto zajrzeć na platformę edukacyjną, która pozwoli im efektywnie powtórzyć cały materiał.

Wakacje w mieście

Zarówno w większych jak i mniejszych miastach w okresie wakacyjnym organizowane są półkolonie, które zazwyczaj widnieją pod nazwą „wakacje w mieście”. To ciekawa alternatywa dla wszelkich obozów, ponieważ dzieci nie będą siedzieć w domu z telefonem w ręku, a my nie będziemy musieli się martwić, że są znudzone. To świetna okazja na poznanie nowych osób, zabawę z rówieśnikami, a także nabycie nowych umiejętności. Podczas takich półkolonii młode osoby mogą zarówno popracować nad swoją kondycją fizyczną, poprzez wszelkie gry zespołowe lub naukę pływania w miejskim basenie, ale również poszerzyć swoją wiedzę, którą będą mogły wykorzystać w przyszłości. Często w miastach organizowane są również warsztaty tematyczne, których jest do wyboru, do koloru, a dzieci i młodzież mają szansę kreatywnie spędzić czas.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*