Trening interwałowy to najskuteczniejsze ćwiczenia redukcyjne, które pozwalają szybko zrzucić zbędne kilogramy i tkankę tłuszczową jeszcze długo po zakończonym wysiłku. Interwały to aktywność fizyczna, która zaliczana jest do wysokiej intensywności, czyli wymaga ogromnego zaangażowania i wysiłku. Co to jest trening interwałowy, kto go może wykonywać i jakie efekty przynosi?

Czym jest trening interwałowy?

Treningi interwałowe polegają na naprzemiennej zmianie tempa ćwiczeń. W ten sposób dłuższe okresy wysiłku umiarkowanego przeplatane są z krótkimi okresami intensywnego. Pojedynczy trening powinien trwać od 20 do 40 minut i składać się z takich etapów jak:

  • rozgrzewka,
  • faza interwałowa około 5-10 interwałów,
  • rozciągania.

Do treningu interwałowego można wdrożyć ćwiczenia z różnych dyscyplin sportowych. Możemy więc zdecydować się na bieganie albo jazdę na rowerze lub ćwiczenia siłowe albo aerobowe. Istotne jest to, aby w takim treningu nie doprowadzić do przerwy pełnego odpoczynku, żeby cały czas pozostawać w ruchu i każde kolejne powtórzenia wykonywać przy rosnącym zmęczeniu.

Jakie są największe zalety treningu interwałowego?

Trening interwałowy o wysokiej intensywności powinien być wykonywany przy uwzględnieniu kilku ważnych zasad, ponieważ tylko wtedy przyniesie nam oczekiwane efekty. Na początek warto powiedzieć o tym, że nie powinniśmy takiego treningu wykonywać częściej niż 3 razy w tygodniu, a przerwa pomiędzy jednostkami powinna wynosić 48 godzin.

Zasadnicza część interwałów nie powinna przekraczać 25 minut. Przed treningiem musimy pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce a po zakończeniu o schładzaniu.

Nie powinno się łączyć treningu interwałowego z siłowym albo cardio. Należy zapewnić mięśniom odpowiedni czas na zregenerowanie się, dlatego też nie wolno wykonywać go codziennie.

Interwałów nie powinniśmy również ćwiczyć na czczo, dlatego najlepiej około dwie godziny przed spożyć wysokobiałkowy posiłek. Nie można również treningu interwałowego wykonywać, kiedy jesteśmy na bardzo restrykcyjnej diecie.

Ile kalorii spalimy podczas treningu interwałowego?

Trening interwałowy jest najlepszy w procesie redukcji, ponieważ przy wykonywaniu ćwiczeń spalamy bardzo duże ilości kalorii. Nie ma tutaj mowy o całkowitym odpoczynku, dlatego redukcja następuje cały czas.

Co więcej, ćwiczenia prowadzą do powstania długu tlenowego, czyli tak zwanego deficytu tlenu, które organizm musi zapewnić sobie jeszcze kilka godzin po zakończeniu wysiłku. Bardzo intensywny trening pozwala spalić nawet 1000 kcal, a podczas nadrabiania długu tlenowego jeszcze długo po ukończonym treningu dodatkowo spalane jest te drugie tyle. Tak ogromna ilość energii pobierana jest przez organizm właśnie z niechcianej przez nas tkanki tłuszczowej, dzięki czemu tracimy również zbędne kilogramy.

Niezależnie od tego na jak intensywny trening się zdecydujemy, przede wszystkim ważna jest systematyczność, ale również dobrze zbilansowana dieta. Musimy spożywać jedzenie, które zawiera odpowiednie dla naszego organizmu wartości odżywcze, a także koktajle wysokobiałkowe. Pozwoli to po każdym treningu dobrze odżywiać ciało i zapobiegać niedoborom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*