Dbanie o zdrowie i regularne wizyty u specjalistów powinny być oczywistym priorytetem w naszym życiu. Jeżeli nie zadbamy o dobrą kondycję wszystkich części naszego organizmu, każda inna dziedzina naszego życia z pewnością może na tym ucierpieć. Najczęściej bywa jednak tak, że dopiero po zaobserwowaniu niepokojących objawów decydujemy się na umówienie wizyty. Kiedy postępujemy w taki sposób, narażamy się na niepotrzebny stres i zwiększamy prawdopodobieństwo groźniejszych powikłań. Zatem podążając za dobrze wszystkim znaną sentencją „lepiej zapobiegać, niż leczyć” warto pomyśleć o wprowadzeniu kilku zmian w swoim dotychczasowym życiu. Oprócz podstawowych badań, które każdy z nas na pewno zna i ma świadomość, że powinien je wykonywać, są też takie, o których często w ogóle nie myślimy. Mowa tutaj o regularnym sprawdzaniu stanu naszego słuchu. Jest to jeden z najważniejszych zmysłów, bez którego z pewnością nie wyobrażamy sobie życia. Dlatego warto pomyśleć o kilku ważnych zasadach, które mogą uchronić go przed niepożądanymi uszkodzeniami.

Słuchawki – używaj ich mądrze

Postęp cywilizacyjny sprawił, że otrzymaliśmy wiele cennych narzędzi do rozwijania się w każdej dziedzinie życia. Jednak z drugiej strony spowodował, że nasze zdrowie jest nieustannie wystawione na większe ryzyko jakichkolwiek niepożądanych skutków. Ze świata zewnętrznego dociera do nas mnóstwo dźwięków, a uszy są tym zmysłem, który funkcjonuje bez przerwy, nawet gdy śpimy. Z pewnością duża część z nas nieświadomie dokłada mu dodatkowe czynniki, które mogą spowodować, że w perspektywie czasu będziemy borykać się z ubytkami słuchu. Jeżeli wychodząc z domu zawsze zakładasz słuchawki, postaraj się aby były one nauszne. Po drugie, staraj się nie ustawiać poziomu głośności na więcej niż 60% maksymalnej mocy. Regularne i zbyt głośne słuchanie muzyki może spowodować, że będziesz musiał zajrzeć do sklepu z aparatami słuchowymi szybciej niż byś tego chciał.

Źródła dźwięku – ogranicz je

Hałas i wszelkie dźwięki z otoczenia zewnętrznego towarzyszą nam praktycznie codziennie. W perspektywie czasu z pewnością przybierają one na sile, a my w wielu przypadkach nie mamy na to większego wpływu. Jednak są również takie źródła, na które wpływ mamy. Większość z nas posiada w domu telewizor, a jeżeli nie to z pewnością urządzenie, na którym odtwarza filmy, seriale czy różne programy. Często bywa tak, że przebywając w domu grają one w tle przez cały czas. Sytuacja ma się podobnie jeżeli chodzi o radio czy jakiekolwiek odtwarzacze muzyki, które towarzyszą nam przez dłuższy czas. Ponadto, nierzadko zdarza się, że korzystamy z kilku urządzeń jednocześnie. Niewielka część z nas jest w stanie wytrzymać w ciszy bardzo długo, szczególnie gdy mieszkamy sami. Jednak należy pamiętać, że wszystko to może bardzo źle wpłynąć na nasz zmysł słuchu. Z tego powodu powinniśmy ograniczyć je do niezbędnego minimum.

Myśl zawczasu

Wprowadzając do swojego życia zasadę regularnego badania słuchu możesz w bardzo skuteczny sposób zapobiec jego niepożądanemu pogorszeniu. W momencie, gdy tego nie robimy ciężko jest nam zauważyć zmiany w komforcie odbierania dźwięków. Dzieje się tak, dlatego że nasz słuch bardzo szybko przyzwyczaja się do nowej rzeczywistości. Z tego powodu regularne wizyty u protetyka słuchu to coś na co powinniśmy znaleźć czas. Jeżeli okaże się, że wykryje on u nas nawet łagodny ubytek słuchu warto po takiej konsultacji udać się do sklepu z aparatami słuchowymi. Na szczęście rozwój techniki spowodował, że są to urządzenia bardzo dyskretne, które z pewnością poprawią jakość twojego życia i nie doprowadzą do pogorszenia stopnia uszkodzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*