W naszym życiu staramy się samodzielnie radzić z pojawiającymi się problemami natury psychologicznej. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy zdajemy sobie sprawę, że bez pomocy kogoś z zewnątrz, nie poradzimy sobie ze swoimi problemami. Najczęściej w pierwszej kolejności jako powiernika wybieramy kogoś, kogo znamy. Taką osobą może być przyjaciel czy członek rodziny. Jednak osoby te nie posiadają koniecznej wiedzy i doświadczenia w pomocy osobom potrzebującym wsparcia. Może się okazać, że nasze kłopoty czy niepokoje zostaną potraktowane jako nieważne, czy wyimaginowane. Zamiast potrzebnego nam wsparcia, może pojawić się poczucie niezrozumienia  i frustracji, co dodatkowo pogłębi już istniejący dyskomfort psychiczny.

Jest jednak ktoś, kto nie tylko uważnie nas wysłucha, ale też udzieli profesjonalnej porady – jest to psycholog. Psycholog nie tylko z nami porozmawia i posłucha naszych zwierzeń, ale przede wszystkim postara się dotrzeć do korzeni naszych problemów, do nieuświadamianych przez nas emocji, które powodują pogłębiający się dyskomfort psychiczny a także, zamiast oceniania, wskaże możliwe metody zmiany niekorzystnej dla nas sytuacji.

Kiedy powinniśmy pomyśleć o wizycie u psychologa

Istnieje szereg sygnałów alarmowych, których nie powinniśmy lekceważyć i wskazujących na potrzebę udania się do psychologa. Oto niektóre z nich:

  • mamy problem z opanowaniem emocji
  • wybuchamy złością z błahych powodów
  • reagujemy wzmożoną agresją na normalne sytuacje życiowe
  • pojawiają się wyrzuty sumienia z powodu naszych, nieadekwatnych do sytuacji, reakcji
  • mamy poważny ”dołek psychiczny”, nie chcemy rano wstawać z łóżka, nic nas nie cieszy
  • mamy niskie poczucie własnej wartości
  • w przyszłości oczekujemy tylko złych sytuacji i zdarzeń, pesymistycznie podchodzimy do życia
  • gdy przeżywamy żałobę po kimś bliskim i pomimo starań – nie potrafimy powrócić do normalnego trybu życia
  • nasz związek partnerski lub małżeństwo przeżywa poważny kryzys
  • mamy problemy w relacjach międzyludzkich, nie potrafimy odnaleźć się w zwykłych sytuacjach życiowych
  • mamy stany lękowe, reagujemy paniką nawet na niewielki problem
  • pochodzimy z rodzin dysfunkcyjnych i obawiamy się wpływu naszego pochodzenia na postępowanie w życiu
  • sięgamy po używki jak np. alkohol, starając się pomniejszyć rangę naszych kłopotów
  • stosowane przez nas sposoby poradzenia sobie z sytuacją nie przynoszą oczekiwanego efektu

pojawiają się u nas reakcje somatyczne: bóle głowy, bóle brzucha, nadmierne napięcie mięśni np. karku, bezsenność lub nadmierna senność

Korzyści ze spotkania z psychologiem

Może się wydawać, że rozmowa z psychologiem, obcą dla nas osobą, będzie trudnym i stresującym przeżyciem i nie da oczekiwanych rezultatów. Nic bardziej błędnego! Właśnie psycholog, z jego wiedzą i odpowiednim podejściem pozwoli nam wyjść z problemów. Dlaczego się tak dzieje? Psycholog ma profesjonalne wykształcenie kierunkowe, a pomoc innym jest najczęściej nie tylko zawodem ale i jego pasją. Ponieważ nie jest bezpośrednio zaangażowany w nasze problemy, spojrzy na nie z zewnątrz, na „chłodno”, fachowo je oceni i wyciągnie wnioski. Specjalista, przez wiele lat studiujący ludzka psychikę, z łatwością odczyta kierujące naszym życiem emocje i prawidłowo je ukierunkuje. Spotkanie z psychologiem pozwoli na dostrzeżenie prawdziwego podłoża naszych kłopotów, czy dyskomfortu. Pomoże nam zrozumieć pobudki, jakimi kierujemy się nie tylko my sami, ale też nasi bliscy, czy inne osoby z otoczenia. Może zdarzyć się, że wizyta u psychologa diametralnie zmieni nasze postrzeganie otaczających nas osób czy sytuacji. Pozwoli nam na poprawę własnej samooceny, łatwiejsze nawiązywanie i utrzymywanie prawidłowych kontaktów z otoczeniem. Poprzez specjalne techniki relaksacyjne, może pomóc w przypadku braku asertywności, wskaże metody efektywnego radzenia sobie ze stresem i spokojnego rozwiązywania pojawiających się problemów. Psycholog może nam również pomóc w zwalczaniu uzależnień: od hazardu, od alkoholu, od komputera lub zakupów. Zwalczenie uzależnień może być wówczas pierwszym krokiem do rozwiązania współistniejących problemów.

Psycholog posiada narzędzie konieczne do oceny stanu psychicznego danej osoby, w przypadku podejrzenia głębokiej nerwicy, depresji czy też zaburzeń osobowości, może skierować pacjenta do poradni zdrowia psychicznego, w celu udzielenia dalszej pomocy, w tym zastosowania terapii farmakologicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*