Wymiana opon wpisała się na stałe w kalendarz każdego kierowcy. Doskonale pamiętamy, że w okresie jesiennym należy zmienić gumy na zimowe, a wiosną udać się do zakładu wulkanizacyjnego, aby przełożyć opony letnie. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, jak istotna jest regularna i okresowa wymiana opon. Czynność ta ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo podróżowania. Warto bowiem pamiętać, że opony letnie od zimowych znacznie się różnią. Nie tylko wyglądem, czy oznaczeniami, ale przede wszystkim mieszanką użytą do ich produkcji oraz bieżnikiem.

Opony letnie

Zacznijmy od krótkiej charakterystyki opon letnich. Zgodnie z ogólną zasadą, ogumienie letnie powinniśmy stosować, gdy temperatura na zewnątrz utrzymuje się przez kilka dni powyżej 7 °C. Opony te wykonane są ze specjalnych mieszanek gumy, które pod wpływem wysokiej temperatury nie ulegają zniekształceniom. Bardzo istotną kwestią jest także kształt bieżnika stosowanego w oponach letnich, który ma mniejszą liczbę lameli.

Ważna jest także głębokość bieżnika, która w porównaniu z oponami zimowymi, jest nieco mniejsza. Bieżnik ma ogromne wpływ na przyczepność do drogi, a także efektywne odprowadzanie wilgoci. Nabiera to szczególnego znaczenia podczas opadów deszczu, które mogą być przyczyną wypadnięcia auta w poślizg.

Opony zimowe

Gdy temperatury spadają poniżej 7 °C i utrzymują się na tym poziomie przez kilka dni, to sygnał, że musimy przystąpić do wymiany opon na zimowe. Wyróżnia je mieszanka, która jest bardziej miękka w porównaniu z oponami letnimi. Dzięki temu opona przystosowana jest do użytkowania w niskiej temperaturze. Na właściwość tę wpływa zwiększona zawartość w mieszance m. in. kauczuku.

Nie możemy zapomnieć także o kształcie bieżnika. W przypadku gum przeznaczonych do jazdy w niskich temperaturach bieżnik jest znacznie głębszy niż w oponach letnich, a także posiada lamele, czyli specjalne nacięcia. To właśnie one odpowiadają za stabilizację toru jazdy po śliskiej nawierzchni oraz możliwość poruszania się po grząskim śniegu. Warto więc zainwestować, w czym pomoże pożyczka przez internet, w wysokiej jakości opony zimowe, ponieważ są one gwarancją bezpieczeństwa, niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.

Po co wymieniać opony?

Wielu z was zapewne zada pytanie, po co wymieniać opony, skoro jeszcze kilkadziesiąt lat temu nasi dziadkowie korzystali i z jednego kompletu przez cały rok. Jest to oczywiście prawda, jednak należy zwrócić uwagę na czas, który upłynął. Postęp technologiczny, a także zwiększona wiedza na temat bezpieczeństwa jazdy, wpłynęły na zmianę myślenia w zakresie korzystania z opon. Dziś zaleca się regularną wymianę ogumienia, a w niektórych krajach niedostosowanie się do tego obowiązku, niesie ze sobą konsekwencje prawne.

Mimo to dla wielu kierowców wymiana opon jest problematyczna. Chodzi m. in. o kwestie przechowywania sezonowego ogumienia. Nie każdy ma możliwości lokalowe, aby zmagazynować opony, z których aktualnie nie korzystamy. Rozwiązaniem tego problemu są specjalne stojaki, które nawet na niewielkiej powierzchni pozwalają umieścić opony jedna nad drugą. Alternatywą jest skorzystanie z oferty zakładów wulkanizacyjnych, które coraz częściej proponują swoim klientom sezonowe przechowywanie opon. Koszt zakupu stojaka lub cenę składowania ogumienia w firmie zewnętrznej pomoże wam pokryć pożyczka przez internet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*