Zima daje się kierowcom we znaki. Nie tylko ze względu na śnieg i oblodzenie, ale też niskie temperatury, wiatr i oczywiście piasek oraz sól, którymi posypuje się drogi. Pozostałości po okresie zimowym mogą negatywnie wpłynąć na samochód, przede wszystkim na karoserię. Wiele osób zapomina o wyczyszczeniu podwozia. Ty też? Mycie podwozia jest bardzo istotne. Już tłumaczymy dlaczego!

Mycie podwozia po zimie jest koniecznością!

Dbasz o swój samochód? Dopieszczasz go w środku i na zewnątrz? Mimo to zdarza Ci się pomijać mycie podwozia po okresie zimowym? Wcale nas to nie dziwi. Niestety takie działanie nie należy do zbyt częstych praktyk. Tymczasem jest to tak samo istotne, jak naprawianie drobnych usterek. W zimie na podwoziu samochodu osadzają się duże ilości soli, błota, piasku czy środków chemicznych. Najbardziej uciążliwe są pozapychane zakamarki – na pierwszy rzut oka tego brudu nie widać, tymczasem może być bardzo niebezpieczny. Brak czyszczenia tych miejsc często doprowadza do powstania ognisk korozyjnych, w tym rdzewienia, którego każdy właściciel pojazdu stara się uniknąć. Dlatego mycie podwozia po zimie nie oznacza przesadnego dbania o samochód, jest po prostu standardowym zabiegiem. Koszt takiego przedsięwzięcia nie uderza przesadnie po kieszeni. Gdyby porównać go z kwotą naprawy zniszczeń spowodowanych korozją, to różnica byłaby ogromna.

Czy są jeszcze inne, mniej standardowe miejsca w samochodzie, na które warto zwrócić uwagę po zimie? Oczywiście, że tak. Sól negatywnie wpływa na nadkola, elementy układu wydechowego i hamulcowego.

Mycie podwozia – jak to zrobić?

To, że mycie podwozia jest koniecznością, już wiemy. Inne pytanie brzmi: jak to zrobić, by było skutecznie i nie zajęło całego dnia? Wielu kierowców uważa, że jedyną słuszną opcją jest mycie ręczne. Trzeba jednak pamiętać, że taki sposób, choć rzeczywiście najbardziej dokładny, jest też szczególnie pracochłonny. Niemniej jednak jeśli chcesz mieć pewność, że podwozie zostało umyte jak należy – wybierz mycie ręczne.

Co będzie Ci potrzebne? Podnośnik kolumnowy powinien wystarczyć, jeśli jednak masz dostęp do kanału z odprowadzaniem wody, to byłoby wręcz idealnie. W opcji minimalnej sprawdzi się najazd samochodowy. Zainwestuj również w myjkę ciśnieniową – przyda się do wielu innych czynności. Najlepiej zwrócić uwagę na tę wyposażoną w lance do czyszczenia podwozia. A jaki środek do mycia podwozia najlepiej się sprawdzi? Wystarczy jakiś uniwersalny płyn czyszczący. Kluczowy będzie produkt, który zastosujesz po procesie mycia, czyli środek do konserwacji podwozia. Pamiętaj, aby przed użyciem mocno nim wstrząsnąć, najlepiej kilka razy. Zabezpiecz elementy przeznaczone do konserwacji. Nanieś preparat na wcześniej dokładnie wyczyszczoną powierzchnię z odległości około 20 centymetrów. Pozostaw do zastygnięcia na około cztery godziny. Pamiętaj, aby nie rozpylać preparatu w kierunku silnika, skrzyni biegów, układu hamulcowego czy układu wydechowego.

Mycie podwozia po zimie ręczne – co jest najważniejsze?

W trakcie ręcznego mycia podwozia nie zapominaj o wprowadzaniu dyszy myjki ciśnieniowej w każdą szczelinę – rób to bardzo dokładnie, pamiętając o profilach zamkniętych czy nadkolach. Samo umycie, a potem zakonserwowanie to jednak nie wszystko. Konieczne będzie również osuszenie wszystkich elementów. Wielu kierowców popełnia również groźny błąd, pozostawiając w zakamarkach podwozia środki czyszczące. Te należy bardzo skrupulatnie wypłukać.

Jak umyć podwozie w myjni automatycznej?

Niewątpliwie korzystanie z myjni automatycznej jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Nie bez znaczenia są też czas i wbrew pozorom koszty. Do czyszczenia podwozia w myjni nie musisz stosować sprzętów czy środków. Pamiętaj jednak, że tutaj nie wymyjesz podwozia tak jak należy. Ten sposób sprawdza się tylko i wyłącznie podczas profilaktycznego czyszczenia podwozia. Gdy zima dała się we znaki, nie poprzestawaj na myciu tej części pojazdu w myjni automatycznej. W tej opcji nie doczyścisz dokładnie zakamarków, nadkoli i wielu innych istotnych elementów.

A co z myjnią laserową, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem? To może okazać się ciekawą opcją, gdyż mycie podwozia masz tu… w pakiecie. Nie znasz jeszcze tego rozwiązania? Działanie jest dość proste. Laser skanuje samochód i ustawia dysze tak, aby jak najdokładniej umyć pojazd i jego zakamarki. Sam nanosi środki myjące, a potem dokładnie je wypłukuje i osusza.

Myjnia ręczna do mycia podwozia – tak czy nie?

Gdy masz wprawę, to faktycznie tym sposobem możesz dość efektywnie wyczyścić podwozie. Nie zmienia to jednak faktu, że w tej opcji musisz szczególnie się przyłożyć. Pamiętaj też, że tutaj nie zastosujesz wybranych środków – tylko to, co jest na wyposażeniu myjni. Dlatego warto po całym zabiegu i tak udać się do warsztatu albo ręcznie, na podnośniku, zabezpieczyć kolejne elementy.

A może tak czyszczenie podwozia w warsztacie samochodowym? To bardzo dobra opcja, w której dostajemy pełen pakiet działań, w tym zastosowanie odpowiednich środków czyszczących i konserwujących. Wiele usług obejmuje dodatkowo także mycie karoserii, woskowanie, polerowanie lakieru, czyszczenie szyb, wnętrza, a nawet kompleksową konserwację felg i kół. Zapytaj w warsztacie o mycie podwozia myjką parową – jest bardzo skuteczne i bezpieczne. Możesz też samodzielnie pokusić się o takie rozwiązanie. Profesjonalne myjki parowe są szeroko dostępne.

Mycie podwozia – najlepsza metoda?

Trudno jednoznacznie powiedzieć, która metoda na mycie podwozia okaże się najlepsza. Prześledź wszystkie i wybierz opcję idealną dla siebie. Jeżeli masz wątpliwości, to zapytaj swojego mechanika. Gdy zdecydujesz się na samodzielne mycie ręcznie, nie zapomnij o odpowiednich środkach oraz sprzętach. Wszystkie zakupisz na nocar.pl. Powodzenia!

Źródło zdjęć: shutterstock.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*