Na czym polega nowy standard telewizji naziemnej? Co musisz wiedzieć, zanim wejdzie on w życie?

Nowy standard telewizji naziemnej

Nowy standard telewizji naziemnej zacznie obowiązywać już wkrótce. Zanim jednak przedstawimy, od kiedy DVB T2 HEVC stanie się aktualnym formatem, w pierwszej kolejności trzeba wyjaśnić, na czym ten standard polega. Otóż telewizja cyfrowa już jakiś czas temu całkowicie zastąpiła telewizję analogową, dzięki czemu poprawiła się nie tylko jakość dźwięku i obrazu, ale też zwiększyła liczba dostępnych kanałów. Dawniej na jednej częstotliwości możliwe było nadawanie tylko jednego kanału, zaawansowana cyfryzacja spowodowała natomiast powstanie multipleksów, co z kolei pozwala na zmieszczenie na pojedynczej częstotliwości większej ilości kanałów.

Warto też zauważyć, że nowy standard telewizji naziemnej będzie niemałą rewolucją nie tylko na polskim rynku, ale i w całej Europie. Wprowadzenie DVB-T2/HEVC umożliwi lepsze gospodarowanie dostępnymi częstotliwościami. Zmian będzie o wiele więcej, poprawie ulegnie chociażby jakość emitowanego sygnału. Od teraz treści będą dostępne nawet w jakości 4K, dzięki czemu każdy seans będzie zupełnie nowym i pełnym emocji doświadczeniem. Trzeba też przypomnieć, że wprowadzenie DVB-T2/HEVC nie zmieni nic dla abonentów telewizji satelitarnej i telewizji kablowej.

Od kiedy DVB T2 HEVC?

Nowy standard telewizji naziemnej ma zacząć w pełni obowiązywać na terenie naszego kraju do końca czerwca 2022 roku. Nastąpi to jednak w etapach zgodnie ze ściśle ustalonym harmonogramem. Przedstawia się on w następujący sposób:

  • 28 marca 2022 roku – województwa: lubuskie i dolnośląskie,
  • 25 kwietnia – województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie,
  • 23 maja 2022 roku – województwa: łódzkie, opolskie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie,
  • 27 czerwca 2022 roku – województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie i mazowieckie.

Czego potrzebujesz do odbioru DVB T2 HEVC?

Oczywiście konieczny jest odpowiedni odbiornik telewizyjny. Jeśli masz pewność, że Twój obecny telewizor nie współpracuje ze standardem DVB T2 HEVC, do wyboru masz dwa rozwiązania. Pierwsze to kupno tunera (podobnie jak miało to miejsce przy poprzedniej zmianie standardu), dzięki czemu unikniesz wymiany telewizora na nowy. Drugim jest właśnie kupno nowego telewizora. Jeśli i tak rozważałeś zakup tego urządzenia, nowy standard telewizji naziemnej to doskonały pretekst i powód do realizacji tego celu.

Oczywiście przed ostatecznym wyborem modelu koniecznie upewnij się, czy odbiera on nowy standard telewizji naziemnej. Sprawdzisz to np. w specyfikacji urządzenia lub na stronie internetowej producenta. W miarę możliwości wybieraj telewizory sprawdzonych i renomowanych marek, np. takich jak Samsung. W ten sposób zyskasz pewność, że nowy standard telewizji naziemnej będzie działał w Twoim domu.

Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*