Okres wakacyjny właśnie dobiegł końca, jednak piękna pogoda za oknem w dalszym ciągu nas nie opuszcza. Większość z nas zaliczyła już urlopowe wyjazdy, jednak na pewno wielu z nas w dalszym ciągu stara się coś zaplanować. Niezależnie od tego, w której grupie się znajdujesz z pewnością nie zaszkodzi jeszcze choć trochę pożyć wakacyjną aurą. Małopolska to ten region Polski, który o każdej porze roku przyciąga tłumy turystów. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Jest to obszar bardzo zróżnicowany, zarówno pod względem ukształtowania terenu, jak i atrakcji turystycznych. Piękne krajobrazy, jeziora, a z drugiej strony zabytki i muzea. Zarówno miłośnicy natury, jak i pasjonaci historii z pewnością znajdą tu wiele ciekawych punktów na mapie. Chcąc przedłużyć okres błogich i bezstresowych wakacji warto wybrać się tu chociażby na weekend. To, o czym powinniśmy pamiętać to zrobienie planu, który pozwoli nam zobaczyć wszystko na czym nam zależy i spędzić czas tak, żeby jeszcze choć na chwile uciec od miejskiego zgiełku. Rejon, który zachwyca pod każdym względem to zdecydowanie Pieniny. Atrakcje turystyczne sprawią, że jak już raz tam zawitasz, prawdopodobnie będziesz chciał wracać co roku.

Nadzwyczajne krajobrazy

Cały obszar Pienin, znajdujący się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego,  rozciąga się przez około 35 kilometrów, a w zależności od miejsca, w którym się znajdujemy, ma od 3,5 do 6 kilometrów szerokości. Dunajec, rzeka przepływająca przez ten obszar, naturalnie dzieli go na trzy części – Pieniny Spiskie, Właściwe i Małe. Jeżeli jesteście miłośnikami rzadko spotykanych gatunków zwierząt i roślin, z pewnością będziecie zachwyceni. Możecie zobaczyć tam między innymi motyle czy sosny reliktowe. Natomiast nad doliną Dunajca macie szansę podziwiać niesamowity masyw Trzech Koron. To co zdecydowanie wyróżnia ten region to skały, które możemy zobaczyć w przeróżnej postaci. W Rezerwacie Biała Woda macie okazję spotkać te pochodzenia wulkanicznego, natomiast w rezerwacie Przełom Białki pod Krempachami – białe i czerwone wapienie. Oprócz tego, przez obszar przepływa wiele potoków, a także wodospad Zaskalnik.

Niezwykła historia

Atrakcje turystyczne w Pieninach oprócz wspaniałych krajobrazów i przyrody pokażą nam również dużą dawkę historii. Udając się historycznym szlakiem Pienin, z pewnością nie można przegapić zamku nad Jeziorem Czorsztyńskim. Jest to obiekt częściowo odrestaurowany, jednak wkraczając w monumentalne mury od razu poczujemy klimat dawnej fortecy. Znajdują się w nim również ekspozycje, które co roku przyciągają tłumy turystów. Oczywiście na obszarze Pienin nie zabrakło zabytków sakralnych. Jeżeli uwielbiasz stare obiekty z długą i ciekawą historią, możesz odwiedzić kościół św. Stanisława we Frydmanie lub kościół Wszystkich Świętych w Kacwinie. Ten drugi został wybudowany w 1313 roku, a po 300 latach znalazł się w rękach luteranów, pozostając w nich przez 30 lat. Jeżeli jesteś pasjonatem gotyckiej sztuki, to kościół św. Bartłomieja Apostoła w Niedzicy na pewno zachwyci Cię swoją architekturą. Ponadto w Pieninach powstały liczne muzea, z czego Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku nad Dunajcem powinno być punktem obowiązkowym przy planowaniu wyjazdu w te okolice.

Aktywny wypoczynek

Wyjazd w Pieniny zdecydowanie nie obejdzie się bez długich spacerów i podziwiania zapierających dech w piersiach widoków. Przepiękne krajobrazy na pewno zrekompensują nam wysiłek, który włożymy na szlakach turystycznych. Dla fanów większego wysiłku, rowerowe wycieczki będą niezapomnianą przygodą, która połączy przyjemne z pożytecznym. Jeżeli jednak dopadnie nas zmęczenie, zawsze możemy skorzystać z kolejki krzesełkowej, która również dostarczy nam niesamowitych wrażeń. W związku z tym, że przez obszar Pienin przechodzi Transbeskidzki Szlak Konny, fani tej formy aktywności również będą zadowoleni. Oprócz tego, organizowane są liczne wydarzenia, które obejmują m.in. imprezy biegowe czy Rajd Doliną Dunajca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*