Gdy w mieście zaczyna robić się coraz cieplej, nie pozostaje nic innego, jak wraz z nadchodzącym weekendem zaplanować dłuższy spacer na łono natury. Praktycznie w bliższych i dalszych okolicach każdego miasta znajdzie się idealne miejsce do aktywnego wypoczynku, które dostarczy również przyjemnych wrażeń i ekscytujących przeżyć – wystarczy tylko dobrze poszperać lub zdać się na opinie innych.

Stare jurajskie zamki

Polska pod tym względem jest bardzo różnorodna. Przede wszystkim możemy postawić na Szlak Orlich Gniazd, który przebiega przez województwa śląskie oraz małopolskie i ma naprawdę wiele do zaoferowania. Co prawda niektóre jurajskie zamki i warownie to już tylko niezwykle malownicze ruiny, jak w Olsztynie czy Bydlinie, ale inne są świetnie odrestaurowane, np. w Bobolicach czy Mirowie. To jednak co je najbardziej wyróżnia, to otaczające je przepiękne okolice, które idealnie nadają się na dłuższy spacer. Przyroda w tych miejscach jest wyjątkowa, a świetnie oznaczone szlaki piesze oraz rowerowe wystarczą na nawet kilkadziesiąt cudownych wypraw w głąb natury. Na każdym kroku spotkamy też turystów z całego świata – Szlak Orlich Gniazd to coś, z czego naprawdę możemy być dumni.

Niewysokie góry z malowniczą przyrodą

To kolejna propozycja, której w Polsce dostatek. Spora część kraju oferuje miejsca, gdzie malowniczym szlakiem wejdziemy na niewysoką górę, nawet wraz z małymi dziećmi. Może to być między innym Ślęża, rezerwat Góra Zborów, Łysica w Górach Świętokrzyskich oraz inne, które oferują nasze góry Beskidy, Pieniny czy Góry Sowie z Sudetami. Nierzadko są to także miejsca owiane legendami, gdzie z przyjemnością się słucha lub czyta o zamierzchłych wydarzeniach z tych okolic, w których nie wiadomo, co jest prawdą, a co ludzkim wymysłem.

Są to również miejsca, gdzie znajdziemy mnóstwo ciekawych i lekkich szlaków, z którymi poradzą sobie nawet rodzice z dziećmi w wózkach. Nie brakuje na nich również miejsc na odpoczynek oraz innych atrakcji, które dostarczą mocniejszych wrażeń. Taka jest między innymi ścieżka w chmurach, która poprowadzi nas aż ponad korony drzew – ta imponująca kładka gwarantuje moc wrażeń właściwie dla osób w każdym wieku.

Okolice nadrzeczne z niezwykłą przyrodą i zabytkami

Jeśli nie chcemy oddalać się zbyt daleko od naszego miejsca zamieszkania, to warto również postawić na okolice znajdujących się w pobliżu rzek. Mogą więc być to między innymi tereny nadwarciańskie, nadodrzańskie, nadwiślańskie, a także wszystkich mniejszych rzek, które znajdują się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Najczęściej są to również rezerwaty przyrody, w których natkniemy się na różnorodne gatunki roślin i zwierząt, a nawet atrakcyjne zabytki, np. młyny. Aby odnaleźć takie perełki, to warto zgłosić się po przewodnik do lokalnych urzędów gmin lub wyszukać informacji na ich stronach internetowych.

Dłuższy spacer za miasto może więc mieć wymiar całkiem lokalny, jak i nieco bardziej krajoznawczy – niezależnie od tego, czy będzie to Łysica, ścieżka w chmurach czy jurajski zamek, to na pewno dostarczy nam wielu wrażeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*